شما اینجا هستید

اخبار ویژه » احتکار ، انحصار و قاچاق کالا مشکل اصلی آشفتگی بازار کالای اساسی/ انتظار مردم از دولتمردان چیست؟
گروه : اخبار ویژه
گزارش از : مصطفی سابکزئی

به گزارش نیکشهر خبر، طی چند ماه اخیر کمبود و نوسان قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به یکی از چالش های اساسی و نگران کننده به ویژه برای اقشار کم درآمد تبدیل شده است که در ماه مبارک رمضان با داغی بازار دلالان و محتکران و نبود نظارت های دقیق و مستمر این موضوع تشدید شده است.

 

بیشتر مردم در جنوب سیستان و بلوچستان از نبود امکانات رفاهی و زیر ساختی رنج می برند و حال معضل کمبود و گرانی اقلام ضروری برای گذران زندگی به آن اضافه شده است و مسئولین نیز با آمار و ارقام توجیهی، نمک بر زخم مردم می پاشند.

 

بسیاری از شهروندان در گفتگو با “نیکشهر خبر” اذعان می کنند که اگر مسئولین با فعال کردن تیم های نظارتی، بازرسی دقیق و مستمر بر نحوه توزیع و قیمت گذاری کالا اساسی داشته باشند و در کنار آن بازرسین جهاد کشاورزی، سازمان تعزیرات حکومتی و نهاد های امنیتی برخورد جدی با محتکران و قاچاق کالا داشته باشند تا حدودی می توان از آشفتگی بوجود آمده در بازار جلوگیری کرد.

 

مجیب حسنی سرپرست فرمانداری شهرستان نیکشهر می گوید: از ابتدای سال تاکنون ۳۷۹ تن کالای اساسی تنظیم بازار شامل روغن ، شکر ، مرغ و گوشت منجمد گوساله جذب شده است که بخشی از آن توزیع و عرضه بخشی دیگر همچنان ادامه دارد.

 

وی افزود: با هدف رفاه حال شهروندان و کاهش صف ها ، مراکز توزیع شکر و روغن در مرکز شهرستان نیکشهر از ۲ به ۶ مرکز افزایش یافته است و همچنین توزیع کالای اساسی در مراکز بخش ها و هفت روستای پرجمعیت در حال انجام است.

 

حسنی گفت : در این مدت نیز ۲ مورد احتکار کالای اساسی و ۵۰ تن روغن قاچاق در نیکشهر کشف شده است که در تلاش هستیم با دستور قضایی ، مستقیم وارد بازار شود.

 

به هر حال آنچه که مسلّم است مردم باید ساماندهی در بازار کالای اساسی را لمس کنند و هر روز شاهد تلاطم و نابسامانی در تامین مایحتاج زندگی خود نباشند.

 

انحصار برخی از اقلام توسط تعدادی از افراد خاص و نبود نظارت صحیح بر روند قیمت گذاری باعث شده است که در سطح شهرستان های جنوبی استان شاهد اختلاف شدید قیمت کالا ها باشیم.

 

انتظار مردم از دولت سیزدهم آیت الله رئیسی که با رویکرد عدالت محوری و محرومیت زدایی کار خود را آغاز کرده است این که اجازه ناامید کردن مردم توسط مسئولان با ارائه گزارش های نمادین را ندهد و با شفافیت و مبارزه با رانت خواری مشکلات معشیتی مردم را ساماندهی کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نیکشهر خبر | پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهرستان نیکشهر