شما اینجا هستید

اخبار نیکشهر » انجمن‌های میراث‌ فرهنگی شهرستان نیکشهر تا پایان سال احیاء می‌شود
گزارش از : مصطفی سابکزئی

به گزارش نیکشهر خبر، مجیب حسنی فرماندار نیکشهر در این جلسه گفت : حاکمیت قانون و عمل به آن در راستای حفظ و حراست از مواریث فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از وارد شدن خسارات غیر قابل جبران به آثار تاریخی جلوگیری شود.

 

وی گفت : خسارات وارده بر بدنه آثار و محوطه‌های تاریخی موجب نابودی یک سند منحصر به فرد فرهنگی و تاریخی خواهد شد که بیانگر هویت تاریخی و سند اثبات تمدن کهن یک جامعه بوده و به هیچ طریق و تلاشی قابل جبران نخواهد بود.

 

حسنی افزود: حفاظت از میراث گرانبهای تاریخی و فرهنگی باید به یک وظیفه عمومی و حساس برای شهروندان تبدیل شود و اهمیت آن از طریق نهاد های آموزشی و بستر شبکه های اجتماعی به نسل های بعدی منتقل شود.

 

خیرالنساء امیری رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیکشهر نیز در این نشست اظهار داشت: شوراها و دهیاران بازوان توانمند میراث‌ فرهنگی در روستاها هستند که با همیاری و هم فکری توانسته اند از آثار مهم تاریخی پاسداری کنند.

 

وی در ادامه گفت : امروز یکی از اقدامات مهم میراث‌ فرهنگی ، جلوگیری از خسارات جبران‌ناپذیری است که بر بدنه نحیف آثار توسط افراد ناآگاه و قاچاقچیان اشیای عتیقه وارد می‌شود و شناسایی این افراد توسط انجمن‌های میراث‌ فرهنگی در روستاها می‌تواند گام مهمی در راستای حفاظت و صیانت از این موارد ارزشمند باشد.

امیری بیان کرد : همه انجمن های میراث فرهنگی شهرستان نیکشهر در روستاها و مراکز دارای آثار شاخص تا پایان سال احیا می شود.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نیکشهر تصریح کرد: در این نشست احیای همه انجمن‌ های میراث‌ فرهنگی شهرستان نیکشهر در روستاها و مراکز بخش‌های دارای آثار شاخص و حساس و طرح صیانت از آثار تاریخی شهرستان تا پایان سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار گرفته است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نیکشهر خبر | پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهرستان نیکشهر