شما اینجا هستید

ویدئو » خواننده ای که پس از ترک موسیقی صدایش را از دست داد و لال شد
گروه : ویدئو
گزارش از : مصطفی سابکزئی

به گزارش نیکشهر خبر، محمد بلوچ زهی بخشدار مرکزی نیکشهر و از فعالین فرهنگی بلوچستان در صفحه اینستاگرام خود با انتشار ویدئویی نوشت : پهلوان «میرین سابکزهی» خواننده موسیقی حماسی بلوچستان که سابقه همکاری و اجرا با برجسته ترین نوازندگان بلوچ از جمله پهلوانان فقید رسول بخش زنگشاهی و علی محمد بلوچ و نیز استاد غفور زنگشاهی را در کارنامه کاری خود دارد ده سال پیش از آنکه با دنیای موسیقی و خوانندگی خداحافظی کند دیگر نتوانست بصورت واضح صحبت کند.

پهلوان «میرین» ساکن روستای کوچینک در نیکشهر است و اکنون با کنار رفتن از عرصه موسیقی به دامداری و کشاورزی روی آورده است.

این هنرمند باسابقه حال پس از ده سال دوری از عرصه موسیقی و خوانندگی تصمیم دارد با کمک علاقمندان به هنر و فرهنگ در صورت درمان و بهبود وضعیت صدا دوباره با دنیای خوانندگی آشتی کند.

متاسفانه در بلوچستان اکنون با غالب شدن یک نوع نگرش رادیکال و نگاه تقابلی و فرهنگ ستیز تعدادی از هنرمند ناچار به ترک دنیای موسیقی می شوند و پس از آن با مشکلات روحی و روانی مبتلا شده و به عوارض جبران ناپذیر اینچنینی دچار می شوند.

پیش از این نیز مرحوم ملاکمالان اسطوره تکرار نشدنی موسیقی بلوچستان و زبیده آزادی چهره مطرح موسیقی سنتی نیز برای مدتی ناچار به ترک موسیقی شدند که پس از مدتی کوتاه با عوارض این اقدام ناخواسته دست و پنجه نرم کردند.

در حال حاضر با کمک برخی از اساتید هنر و فرهنگ دوست دانشگاه سیستان و بلوچستان زبیده آزادی یکی از چهره های شاخص موسیقی نیز زیر نظر پزشک دوران درمان و نقاهت خود را سپری می کند.

امید است که همه علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران زمین و بلوچستان دست به دست هم داده تا برای بهبود وضعیت و بازگشت دوباره صدای این خواننده ارزشمند و شاخص اقدامی به موقع انجام دهند و بار دگر حضور «میرین» را به عرصه موسیقی فراهم کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نیکشهر خبر | پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهرستان نیکشهر