شما اینجا هستید

اخبار نیکشهر » دومین دبیرخانه ثبت تمدن قناتی استان سیستان و بلوچستان در شهرستان نیکشهر گشایش یافت
گزارش از : مصطفی سابکزئی

به گزارش نیکشهر خبر، رحیم بخش بلیدئی معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شهرستان نیکشهر گفت : ثبت قنوات و حفظ و نگهداری از آنها بعنوان میراثی از گذشتگان و نمادی از کوشش و تلاشش پیشینیان برای تامین نیاز های اولیه و تجلی از زندگی و فرهنگ و آداب و رسوم قوم بلوچ بسیار حائز اهمیت است.

او گفت : شهرستان نیکشهر با ۳۴۸ رشته قنات جز مناطقی است که بیشتر تمدن قناتی را داراست که آب بیش از ۹۰ درصد کشاورزی مردم این منطقه از گذشته تا الان توسط قنوات تامین شده است اما متاسفانه با بی توجهی و روی آوردن به مشاغل صنعتی و شهری بیشتر قنات ها در حال تخریب هستند.

معاون عمرانی فرماندار شهرستان نیکشهر با ابراز خرسندی از گشایش دبیرخانه ثبت تمدن قناتی در شهرستان نیکشهر افزود : از تمام توان خود برای ثبت ملی و جهانی قنات های قدیمی شهرستان نیکشهر با جمع آوری اسناد و مدارک در قالب دفترچه اطلاعات جامع هویتی قنوات شهرستان استفاده خواهیم کرد و برای تامین هزینه های آن نیز در کمیته برنامه ریزی به صورت ویژه این موضوع برای تامین اعتبار مطرح خواهد شد.

محمد برشان پژوهشگر ، کارشناس تاریخ آب و مسئول ثبت قنوات جنوب شرق کشور نیز با قدر دانی از استقبال مردم و مسئولین شهرستان نیکشهر برای افتتاح دومین دبیرخانه ثبت تمدن قناتی سیستان و بلوچستان در این شهرستان گفت : نیکشهر از جمله مناطقی است که تمدن دیرینه ای در حوزه آب ، کشاورزی و رشته های قناتی دارد و نیاز است که اسناد تمامی قنوات آن توسط دستگاه های مسئول جمع آوری و برای ثبت جهانی به سازمان های بین المللی ارسال شود.

وی بیان کرد : انجام تحقیقات علمی و پژوهشی توسط اساتید دانشگاه و جمع آوری و ترجمه اسناد قدیمی موجود از گذشتگان می تواند در حفظ آثار طبیعی موثر باشد.

این پژوهشگر و نویسنده مطرح تاریخ آب و قنات ضمن تاکید بر عزم همگانی و فعالیت مستمر دبیرخانه برای ثبت این آثار کهن تصریح کرد: دبیرخانه ثبت تمدن قناتی نیکشهر دومین دبیرخانه در سطح استان سیستان و بلوچستان که فعالیت خود را آغاز می کند و بعنوان یک نهاد غیر دولتی و مستقل با ارزیابی و پایش دقیق اطلاعات امیدوار هستیم در آینده نزدیک شاهد ثبت ملی و جهانی قنوات این منطقه باشیم.

وی همچنین اظهار داشت که همزمان با گشایش دبیرخانه ثبت تمدن قناتی نیکشهر ، اولین دبیرخانه گردشگری کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در شهرستان نیکشهر شروع بکار کرده است.

مجید امیری مسئول دفتر نماینده حوزه انتخابیه در شهرستان نیکشهر نیز با تاکید بر حفظ حق آبه قنوات و مرمت آنها گفت : دفتر نماینده حوزه انتخابیه در شهرستان نیکشهر آمادگی لازم برای کمک به ثبت قنوات سطح شهرستان را دارد و رایزنی های لازم برای تسریع در روند ثبت قنات های قدیمی را انجام خواهد داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نیکشهر خبر | پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهرستان نیکشهر