شما اینجا هستید

یادداشت » سيستان و بلوچستان ، تنهای تنهای تنها
گروه : یادداشت
گزارش از : مصطفی سابکزئی

به گزارش نیکشهر خبر ، در یادشت محمد بلوچ زهی اینگونه آمده است : با آنكه يك هفته از شرايط فوق بحرانی سيستان و بلوچستان و شيوع مرگ‌بار و بی سابقه كرونا می گذرد و به‌رغم سفر مقامات وزارت بهداشت به اين استان در هفته گذشته متاسفانه همچنان كمبود پزشك، كافی  نبودن تخت‌های بيمارستانی ، ناياب بودن بسياری از اقلام دارویی  و تجهيزات بهداشتی و درمانی مردم را از پای درآورده و از نفس انداخته و نيز گذشت زمان هم بر وخامت اوضاع افزوده است.

اكنون پای جهنده ويروس جهش يافته دلتا به دليل حجم بالای تردد اتباع كشورهای همسايه پاكستان و هندوستان و نيز تعاملات و تبادلات مرزی به اين استان باز شده و تا جايی پيش رفته كه ميزان موارد مرگ و مير و ابتلای استانی ناشی از كرونا گوی سبقت مبتلايان را حتی از كشور مبدا انتقال ويروس يعنی پاكستان نيز ربوده است. كشور همسايه و پرجمعيت پاكستان كه با مشكلات عديده اقتصادی، فقر فزاينده و ناهنجاری های  بالای اجتماعی دست به گريبان است، توانست با اجرای طرح قرنطينه عمومی و فاصله‌گذاری اجتماعی در يك دوره دو ماهه شيوع گسترده ويروس جهش يافته كرونا را مهار كند و تا حدودی كشور را از دچار شدن به سرنوشت كرونايی مرگ‌بار هند نجات دهد. سرلوحه قرار دادن تجربه تا حدودی موفق پاكستان برای جلوگيری از افزايش موارد مرگ و مير و ابتلا به كرونا كه اين كشور همسايه از لحاظ فرهنگی و اجتماعی تشابهات و قرابت‌های فراوانی با مردم سيستان و بلوچستان دارد، می تواند در برون‌ رفت از اوضاع فوق بحرانی سيستان و بلوچستان موثر باشد و راهگشا.

بر هيچ كس پوشيده نيست مراودات بلوچان ايران و پاكستان به ويژه در مناسبات مختلف اجتماعی از جمله عروسی و عزا باتوجه به ارتباطات سببی و نسبی  بسيار پررنگ است و برقرار؛ بنابراين اگر با علم به اين قرابت‌ ها و روابط مستحكم فرهنگی و اجتماعی از همان ابتدا شناسایی موارد مبتلا به كرونای هندی  سخت‌گيری در ترددهای بين مرزی هوایی، آبی و زمينی با كشورهای پاكستان و هندوستان اعمال می شد حال شاهد چنين سونامی مرگ‌بار كرونايی  نمی بوديم كه اكنون سيستان و بلوچستان را جامه سياه به تن و تب‌دار كرده و كم نفس و بيمار و زخمی.

به هر جهت اگرچه ديرهنگام است اما ماهی را هر زمان از آب بگيريد، تازه خواهد بود. با اين شرايط هم‌ اكنون نيز می توان با اعمال محدوديت‌های اجتماعی لازم از جمله تعطيلی يك هفته‌ای ادارات و سازمان‌های دولتی، اعمال سخت‌گيری در برگزاری تجمعات مختلف اجتماعی و مذهبی و جلوگيري از برگزاری مراسم‌های محلی نظير عزا و عروسی و نيز مهم‌تر از آن استفاده اجباری از ماسك در نقاط مختلف درگير و پرخطر تا حدودی تبعات ناشی از اين وضعيت را به حداقل رساند.

نبايد فرموش كرد كه آنچه در اين دوره از همه‌گيری پاندمی كرونا سيستان و بلوچستان را با دوره‌های گذشته متفاوت كرده و متمايز، گستره درگيری و دامنه بسيار بالای شيوع حتی تا دورترين نقاط روستايی است و جهندگی و پراكنش مضاعف دلتا ويروس كه شعاع آن را تا مناطق عشايری صعب‌العبور كه از لحاظ راه‌های دسترسی وضعيت نامساعدی دارند كشانده.

همچنين در پيچيدگی شرايط و وخامت اوضاع سيستان و بلوچستان بايد افزود به‌رغم اينكه بنا بر آمارهای رسمی روزانه حدود بيست نفر از مبتلايان جان خود را از دست می دهند و در عرض بيست و چهار ساعت بيش از هزار و دويست نفر به كرونا مبتلا می شوند با همين وجود جانباختگان كرونايی  با حضور انبوه مردم تشييع مي شوند و كفن و دفن.

از سوی ديگر در حالی كه اين استان پايين‌ترين درصد رعايت پروتكل‌های بهداشتی و استفاده از ماسك را در سطح كشور به خود اختصاص داده و ميزان موارد سرپايی و بستری كرونا نيز از متوسط كشوری گذشته و همين‌طور تعداد موارد مثبت مبتلايان به كرونا در موج جديد سه تا چهار برابر موج‌های قبلی اين ويروس است و نيز ده شهر استان بيمارستان ندارند، متاسفانه برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی به قوت خود همچنان باقی است. با اين اوصاف همواره مردم سيستان و بلوچستان بر اين باور بوده‌اند كه اين استان سرشار از پتانسيل و ظرفيت‌های انسانی، طبيعی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری به دليل پايين بودن شاخصه‌های توسعه‌ای، محروم بودن از ابتدايی ترين امكانات و هدررفت استعدادهای بالا «تنهای تنهای تنها» مانده كه با بحرانی شدن وضعيت شيوع فزاينده و انفجاری كرونا اين تنهايی بيش از هر زمان ديگر اكنون احساس مي‌شود و لمس.

بنابراين بيش از اين سيستان و بلوچستان را نبايد تنها گذاشت و رها به حال خود، چراكه اوضاع كرونا در اين استان دارای پراكندگی مضاعف و وسعت بسيار بالا با وخامت و پيچيدگی های بسياری روبه‌رو است و اگر بيش از اين وضعيت فوق بحرانی جدی گرفته نشود و هر چه سريع‌تر چاره‌ای  برای آلام بي شمار آن انديشه نشود با توجه به اينكه اين استان از لحاظ زيرساخت‌های درمانی و شاخص‌های بهداشتی در سطح كشور پايين‌ترين ضريب بهره‌مندی را داراست؛ به زودی نه تنها استان بلكه كشور را با چالشی عظيم و بحرانی روبه‌رو خواهد كرد كه آن سرش ناپيدا باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

نیکشهر خبر | پایگاه خبری و اطلاع رسانی شهرستان نیکشهر